پیراهن ایران فوتبال استفاده بازیکنان

پیراهن: ایران فوتبال استفاده بازیکنان اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی عدم همراهی کنگره با دونالد در مورد برجام ، بازگشت توپ به زمین ترامپ

امروز مهلت جهت تصمیم گیری درخصوص برجام تمام می شود و شواهد بیانگر آن است که کنگره آمریکا توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران را عوض کردن نکرده به کاخ سفید بعد می د

عدم همراهی کنگره با دونالد در مورد برجام ، بازگشت توپ به زمین ترامپ

بازگشت توپ به زمین ترامپ/ عدم همراهی کنگره با دونالد در مورد برجام

عبارات مهم : ایران

امروز مهلت جهت تصمیم گیری درخصوص برجام تمام می شود و شواهد بیانگر آن است که کنگره آمریکا توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران را عوض کردن نکرده به کاخ سفید بعد می دهد و بدهید ترتیب آینده آن بدست ترامپ می افتد.

به گزارش مهر، مهلت کنگره آمریکا راجع به توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران (برجام) امروزسه شنبه آخر می یابد. با آخر این مهلت، آینده این توافق تاریخی با پایتخت کشور عزیزمان ایران بار دیگر به دست ترامپ باز می گردد و ابهاماتی را راجع به آینده آن بر می انگیزد.

عدم همراهی کنگره با دونالد در مورد برجام ، بازگشت توپ به زمین ترامپ

ترامپ اکتبر گذشته وعده پاره کردن توافق را داد و گفت تنها در صورتی این وعده را عملی نمی کند که کنگره و متحدان آن جهت برطرف نگرانی هایش در اصلاح این توافق مداخله کنند. مدیر جمهوری آمریکا ژانویه آینده با مهلت تایید دوباره توافق، تمدید لغو تحریم ها یا لغو توافق مواجه است و نشانه ای راجع به موفقیت کنگره جهت کمک به یافتن راه حلی در این زمینه مشهود نیست.

در مورد حفظ، خروج و یا عوض کردن برجام چندی قبل «جان بولتون» نماینده اسبق ایالات متحده آمریکا در شرکت ملل متحد و یکی از مهم ترین مخالفان توافق هسته ای، تاکید کرده بود که برجام اساسا قابل عوض کردن نیست.

امروز مهلت جهت تصمیم گیری درخصوص برجام تمام می شود و شواهد بیانگر آن است که کنگره آمریکا توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران را عوض کردن نکرده به کاخ سفید بعد می د

مقامات ارشد دولتی امیدوارند که کنگره با خودداری از اعمال دوباره تحریم ها جلوی لغو توافق را بگیرد و در برابر آنچه را که به زعم «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا «راه حل سومی» جهت برطرف نگرانی های ترامپ هست، بیابندبولتون اذعان کرده بود که توافق هسته ای امضا شده است بین کشورهای ۱+۵ و کشور عزیزمان ایران قابل اصلاح نیست و نمی توان بندی به آن اضافه کرد.

بولتون در این باره تاکید کرده بود: «آنچه مهم است افزودن بندهای فرعی به این توافق نیست بلکه اصل توافق اشتباه بوده و به هیچ وجه قابل اصلاح نیست»!

این بیانات بولتون را باید در کنار بیانات چندی قبل رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا قرار داد. وی که خود یکی از مخالفان نقض ظاهری توافق هسته ای از سوی کاخ سفید هست، اخیرا از احتمال انعقاد «توافق ثانویه» میان کشور عزیزمان ایران و اعضای ۱+۵ سخن به میان آورده است!

عدم همراهی کنگره با دونالد در مورد برجام ، بازگشت توپ به زمین ترامپ

تیلرسون در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان با تاکید بر اینکه کاخ سفید از کنگره درخواست اعمال تحریم هایی علیه کشور عزیزمان ایران را ندارد که موجب لغو برجام شود گفته است: «اگر اقدامی در خصوص این توافق صورت نگیرد، مدیر جمهوری اصرار دارد که از آن خارج شود. مدیر جمهوری روش جامع تری در قبال کشور عزیزمان ایران می خواهد. جهت مدت زمانی طولانی و به خاص در دولت پیشین، ما روابط با کشور عزیزمان ایران را محدود به توافق هسته ای کردیم. این توافق نقص ها و ضعف هایی دارد که ما نه تنها می خواهیم به این ها پیگیری کنیم، بلکه قصد داریم مجموعه تهدیدهای بسیار دیگری هم که از جانب کشور عزیزمان ایران متوجه منطقه هست، مورد بررسی قرار دهیم. یک توافق داریم که می خواهیم با دیگر طرف ها جهت برطرف نواقص آن تلاش کنیم و امکان دارد که این موارد را در توافقی ثانویه بگنجانیم»!

در همین رابطه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: ایران، به موجب توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با محدود کردن برنامه هسته ای اش به ازای لغو تحریم ها موافقت کرد. این توافق که به امضای فرانسه، چین، آلمان، آمریکا، چین و روسیه رسیده و مورد تایید اتحادیه اروپا و شرکت ملل هست، نقطه اوج سیاست خارجی «باراک اوباما» مدیر جمهوری سابق آمریکابود. ولی دولت کنونی آمریکا آن را توافقی «خطرناک» توصیف کرده است.

به نوشته فایننشال تایمز، نزدیک شدن به ضرب الاجل کنگره، متحدان اروپایی آمریکا را در شرایطی که بسیاری از آنها به وعده های آمریکا شک دارند و بر این باورند که توافق مشابهی با کره شمالی جهت جلوگیری از جنگی هسته ای ضروریست، دلواپس کرده است.

امروز مهلت جهت تصمیم گیری درخصوص برجام تمام می شود و شواهد بیانگر آن است که کنگره آمریکا توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران را عوض کردن نکرده به کاخ سفید بعد می د

دموکرات ها و دیپلمات هایی که جهت نجات توافق هسته ای تلاش می کنند در اوضاع بغرنجی هستند. اگر ترامپ نتواند اصلاحات مد نظر خود را اعمال کند آنها در خروج وی از توافق مقصر خواهند بود یک دیپلمات غربی روز دوشنبه به این روزنامه گفت: بعید به نظر می رسد که کنگره اقدامی را بکار بندد. «وندی شرمن» که هدایت مذاکرات را در دولت اوباما برعهده داشت، افزود: «لغو توافقی که مانع دستیابی کشور عزیزمان ایران به سلاح هسته ای می شود، غیر منطقی هست. خروج از این توافق به کره شمالی خواهد گفت که گفتگو با آمریکا در باره هر موضوعی ارزشی ندارد.

به نوشته فایننشال تایمز، تلاش های ترامپ جهت یافتن راه حلی راجع به این توافق، تحت الشعاع نزاع های داخلی در دولت آمریکا و گرفتار شدن در یک روند قانونگذاری پیچیده قرار گرفته است.

عدم همراهی کنگره با دونالد در مورد برجام ، بازگشت توپ به زمین ترامپ

فایننشال تایمز ادامه داد: مقامات ارشد دولتی امیدوارند که کنگره با خودداری از اعمال دوباره تحریم ها جلوی لغو توافق را بگیرد و در برابر آنچه را که به زعم «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا «راه حل سومی» جهت برطرف نگرانی های ترامپ هست، بیابند.

ترامپ در روز ۱۳ اکتبر گذشته بر اساس «قانون بازبینی توافق هسته ای» (Inara) که به موجب آن مدیر جمهور هر ۹۰ روز باید پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق را تایید کند، و به بهانه ضعف در اجرا و مفرهای این قانون از تایید توافق خودداری کرد. «باب کورکر» و «تام کاتن» دو سناتورجمهوری خواه ضد ایرانی اکتبر (مهر) گذشته طرحی را جهت اصلاح قانون بازبینی توافق هسته ای پیشنهاد دادند که ترامپ را از تایید این توافق هر ۹۰ روز یکبار خلاص می کند. ولی کارکنان کنگره، مقامات دولتی و دیپلمات ها به روزنامه فایننشال تایمز گفته اند که تلاش ها جهت ارائه پیش نویس قانونی جهت اصلاح این قانون تاکنون شکست خورده است.

«بن کاردین» مدیر کمیته روابط خارجی سنا راجع به طرح پیشنهادی ابراز نگرانی کرده و به گفته یکی از اعضای دموکرات کنگره وی با این حال هفته پیش با «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی و کورکر دیدار کرد و گفت از هر «اتفاق محتملی» استقبال می کند.

فایننشال تایمز افزود: دموکرات ها و دیپلمات هایی که جهت نجات توافق هسته ای تلاش می کنند در اوضاع بغرنجی هستند. اگر ترامپ نتواند اصلاحات مد نظر خود را اعمال کند آنها در خروج وی از توافق مقصر خواهند بود. اگر با وی همکاری کنند تهدیدی در زمینه نقض تعهدات آمریکا خواهد بود یا با مخالفت اروپایی ها مواجه خواهند شد.

این روزنامه افزود: سخنگوی سناتور کاتن از ارائه اطلاعات و سخنگوی کورکر از اظهار نظر در این زمینه خودداری کردند. شورای امنیت ملی آمریکا نیز از پاسخگویی فوری به درخواست این روزنامه جهت اظهار نظر خودداری کرد.

جمهوریخواهان از دیپلمات های اروپایی خواسته اند به آنها جهت اصلاح توافق کمک کنند و این درحالیست که دموکرات ها مصرانه از آنها خواسته اند از اقدامی که به نابودی آن منجر می شود، اجتناب کنندفایننشال تایمز نوشت: در اقدامی که نشان از تلاش دولت ترامپ جهت سختگیری زیاد علیه کشور عزیزمان ایران دارد، وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه تایید کرد که «آندرو پیک» Andrew Peek یکی از معتمدان ترامپ در دوران انتقال قدرت، جانشین «کریس بک مایر» Chris Backemeyer مسئول بخش کشور عزیزمان ایران و از مقامات بازمانده از دولت اوباما شده است است.

یک دیپلمات غربی گفت که مقامات خارجی که بر کنگره اعمال نفوذ می کردند، دلواپس گرفتار شدن در سیاست های داخلی آمریکا هستند. جمهوریخواهان از دیپلمات های اروپایی خواسته اند به آنها جهت اصلاح توافق کمک کنند و این درحالیست که دموکرات ها مصرانه از آنها خواسته اند از اقدامی که به نابودی آن منجر می شود، اجتناب کنند.

«مارک دوبوویتز» مدیر اجرایی ارشد بنیاد دفاع از دمکراسی ها که تلاش هایی را جهت اعمال نفوذ در کنگره راجع به روش های اصلاح توافق داشته است طرح های اروپایی جهت برطرف نگرانی های ترامپ را «ضعیف» توصیف کرده و گفت: کنگره نتوانسته خواسته مدیر جمهوری جهت اصلاح این قانون را باهمکاری هر دو حزب مهم آمریکا تامین کند. شکست کنگره و اروپایی ها دراصلاح این توافق شانس لغو آن را زیاد کردن می دهد.

واشنگتن تایمز نیز در این رابطه می نویسد: مشاوران کنگره می گویند قانونگذاران هنوز وقت دارند تا قبل از ارزیابی دوباره ترامپ راجع به توافق پیشنهاداتی را در اختیار وی قرار دهند ولی به گفته مشاوران کاخ سفید مدیر جمهوری که از فقدان پیشرفتی در این زمینه در کپیتال هیل ناراحت است احتمالا در مهلت آینده تایید توافق در ۱۳ ژانویه آینده آمریکا را از این توافق خارج خواهد کرد.

برخی از مشاوران ارشد مدیر جمهوری آمریکا از جمله «جیمز ماتیس» وزیر دفاع، از ماندن در توافق حمایت می کنند لیکن دلواپس تبعات منفی خروج از آن بر خاورمیانه و متعهد ماندن متحدان آمریکا به این توافق هستند.

واشنگتن تایمز در آخر خاطرنشان کرده که «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قویا مخالف هر گونه تلاشی جهت مذاکرات دوباره با کشور عزیزمان ایران جهت دستیابی به توافقات تازه هست. وی ماه گذشته بعد از مذاکرات پشت درهای بسته با قانونگذاران در کپیتال هیل به خبرنگاران گفت مذاکره دوباره راجع به توافق یک گزینه نیست.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | آمریکا | ایرانی | لغو توافق | دولت ترامپ | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs